رازهای تغذیه سالم مخصوص شما

راز تغذیه سالم چیست و چگونه تغذیه درستی داشته باشیم در دارشید !

 

رازهای تغذیه سالم مخصوص شما

 

از گذشته تا بحال، خوراک یا غذا یکی از اصلی‌ترین نیاز انسان بوده است که به زنده بودن او کمک چشمگیری می­‌کند. این نیاز ذاتی بوده و انسان برای حفظ بقا مجبور است تا برای تامین غذا و رفع گرسنگی تلاش کند. غذا در بدن انسان تولید انرژی می‌­کند و این انرژی باعث حرکت و جنبش انسان می­‌شود. آیا شما دقیقا با معنی غذا و کاربرد آن در بدن انسان آشنایی دارید؟

 

دارشید قبل از اینکه وارد مبحث اصول تغذیه شود قصد دارد شما را با مفهوم تغذیه و کاربرد آن آشنا سازد.

 

تغذیه چیست؟

 

غذا ماده جامد یا مایعی است که توسط انسان خورده می­‌شود. با هضم شدن غذا در بدن، حرارت و انرژی تولید و موجب رشد و نمو و تنظیم اعمال حیاتی می‌­گردد.

 

غذا مهمترین عامل بقای موجودات زنده اطلاع از تغذیه سالم در دارشید
غذا مهمترین عامل بقای موجودات زنده

 

تمام موجودات زنده، چه انسان و چه حیوان، که بر روی این کره خاکی زندگی می‌کنند برای بقا نیاز به غذا دارند. هنگامی که غذا وارد بدن انسان می­‌شود، تمام احتیاجات حیاتی تامین می­‌گردد.

 

غذا در ترمیم و جایگزینی سلول‌های تازه، مبارزه با میکرو­ب‌­ها، رشد مطلوب، قدرت کار و فعالیت انسان تاثیر زیادی دارد. اصلا شما می‌دانید در چه زمانی انسان متوجه این مفهوم یعنی تغذیه شد.

 

انسان در گذشته یعنی تا قرن نوزدهم به غذا خوردن فقط به جنبه پرکردن شکم نگاه می‌کرد. او هر چیزی که در اطرافش بود بدون توجه به کمیت و کیفیت برای رفع گرسنگی می‌خورد. به مرور زمان و به وجود آمدن شهرها، طریقه غذا خوردن انسان‌ها هم دستخوش تغییر شد. آنها با یک نکته خیلی مهم آشنا شدند.

 

نکته مهم این بود که برای تقویت روح هرگز جسم را نباید فراموش کرد. جسم هم برای سالم ماندن باید با ورزش و غذای مناسب تربیت شود. در کتب مذاهب گوناگون از جمله قرآن به تغذیه سالم بانوان در دوران بارداری و شیردهی اشاره شده است.

 

دانشمندان زیادی هم از جمله زکریای رازی، پدر علم تغذیه به توصیه‌های مختلفی در زمینه رژیم‌های غذایی پرداخته‌­اند. در سال 1917 میلادی به دلیل حائز اهمیت بودن مسئله تغذیه، انجمنی توسط گروهی از کارشناسان تغذیه آمریکا راه‌اندازی شد. این انجمن فعالیت خود را در زمینه مدیریت خدمات غذایی مراکز تغذیه آغاز و به تدریج توسعه داد.

 

تغذیه سالم

 

غذا ترکیبی از مواد مورد نیاز بدن شامل ویتامین‌­ها، پروتئین‌ها، آب، کربوهیدرات­‌ها و چربی‌ها است. مصرف تمام این مواد نه تنها موجب رشد شده بلکه به تندرستی و طول عمر انسان کمک می­‌کند. اگر اصول تغذیه به خوبی رعایت شود، در رشد اعصاب و روان تاثیر مثبتی خواهد داشت. این مواد هر کدام در بدن نقشی جداگانه‌ای را بر عهده دارند.

 

مواد قندی و نشاسته‌ای یا کربوهیدرات­‌ها و مواد چربی انرژی روزانه بدن را تولید می‌کنند. ویتامین و مواد معدنی برای رشد طبیعی بدن مورد نیاز هستند. مواد پروتئینی هم نقش نگهداری و ترمیم بافت‌ها و ساخت مجدد آنها را بر عهده دارند. اگر زمانی بدن قادر به ساخت این مواد نباشد، دچار اختلالاتی در رشد، خون و استحکام استخوان و دیگر موارد می­‌شود.

 

این مواد مورد نیاز باید با یک رژیم غذایی صحیح به بدن افراد برسد. انسان دارای سه مرحله حساس در زندگی است که شامل دوران جنینی، کودکی و سالمندی می‌­باشد. اگر در این سه مرحله، تغذیه به درستی مصرف شود، هیچگاه افراد دچار بیماری­‌های خطرناکی نمی‌شوند.

 

رژیم غذایی مختص بیماران نیست بلکه افراد سالم نیز برای سلامتی بدن از آن بهره می‌برند. زیرا می‌خواهند بدنشان از ابتلا به سوء تغذیه به دور بمانند. بنابراین تغذیه سالم در سلامتی اهمیت زیادی دارد. ما قصد داریم در این مقاله به مبحث تغذیه در دوران بارداری، تغذیه کودکان و تغذیه سالمندان بپردازیم.

 

همچنین اخیرا به خاطر شیوع بیماری کرونا، اخبار تغذیه در کرونا زیاد به گوش می‌رسد. دارشید در بخش انتهایی به موضوع تغذیه کرونایی به طور  مختصر می‌­پردازد. اما قبل از آن، به بیان تاثیر تغذیه در سلامت بدن می­‌پردازد.

 

تاثیر شگفت انگیز تغذیه در سلامتی

 

واضح است که تغذیه سالم به داشتن یک زندگی سالم کمک شایانی می­‌کند. با دریافت مواد غذایی سالم به میزان کافی، بدن از بیماری­‌های متعددی به دور مانده موجب سرحالی و شادابی آن می‌­گردد. هنگامی که بدن افراد پرانرژی و سرحال باشد موجب امید، انگیزه و اشتیاق به زندگی می‌­شود.

 

مصرف روزانه و مستمر میوه و سبزیجات در کنار مواد غذایی باعث سلامتی و تندرستی بدن می­‌شوند. زیرا آنها حاوی مقادیر زیادی مواد حیاتی هستند که از مبتلا شدن به سرطان‌های دستگاه گوارش پیشگیری می‌کنند.

 

تمام افراد می‌توانند با یک برنامه­‌ریزی غذایی اصولی و ورزش، از نیمی از بیماری‌­ها مانند دیابت و سرطان جلوگیری کنند. زیرا سلامتی بدن در گرو تغذیه سالم به علاوه فعالیت بدنی است. حال در ادامه مطلب به بررسی نکاتی در مورد اصول تغذیه سالم می­‌پردازیم.

 

اصول تغذیه سالم

 

اصول تغذیه سالم، رعایت مصرف مواد غذایی به میزان کافی و صحیح می­‌باشد. ما می‌توانیم با استفاده از هرم غذایی یک رژیم غذایی سالم داشته باشیم، همچنین از ارزش غذایی آنها باخبر شویم. تمام مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی مواد حیاتی هستند که برای داشتن تغذیه سالم و حفظ سلامت مفید هستند. این مواد حیاتی به شرح زیر می­‌باشد.

 

انواع مواد مغذی

 

 1. چربی‌ها
 2. ویتامین‌ها
 3. کربوهیدرات‌ها
 4. پروتئین‌ها
 5. مواد معدنی

 

چربی ها

 

چربی‌ها برای عملکرد صحیح بدن و حفظ سلامت پوست لازم هستند. همچنین تأمین بخش قابل توجهی از انرژی مورد نیاز بدن به عهده این ماده می­‌باشد.

 

ویتامین ها

 

ویتامین­‌ها به عنوان ترکیبات آلی به شمار می‌روند. اگر بدن قادر به تولید این مواد حیاتی نباشد، سبب ایجاد بیماری‌های گوناگون می­‌شود. سوخت و ساز بدن، رشد و نمو بدن نقش‌­های اساسی ویتامین­‌ها هستند.

کربوهیدرات ها

 

کربوهیدرات­‌ها نقش مهمی در تأمین انرژی افراد برای انجام فعالیت­‌های روزانه دارد. کربوهیدرات­‌ها در میوه‌ها و سبزیجات، نان و برنج وجود دارند.

 

پروتئین ها

 

پروتئین یکی از اصلی‌ترین اجزای ساختار سلولی است که در تقویت و ترمیم گلبول‌های خون و استخوان‌ها نقش دارد. انتقال مواد مغذی و اکسیژن به سلول‌های بدن از دیگر وظایف پروتئین به شمار می‌روند. حبوبات و مغزیجات هم نمونه‌هایی از منابع پروتئین گیاهی هستند.

 

حبوبات و مغزیجات حاوی منابع پروتئین برای تغذیه سالم
حبوبات و مغزیجات حاوی منابع پروتئین

 

مواد معدنی

 

وظیفه اصلی مواد معدنی تنظیم عملکرد اعصاب، خون سازی و استحکام استخوان‌ها است. بنابراین هر فرد نیاز دارد روزانه به میزان کافی آنها را مصرف نمایند.

 

با مصرف انواع مواد مغذی، شما دارای تغذیه سالم می‌شوید و این تغذیه موجب حفظ سلامتی بدن شما می‌­گردد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه غذایتان را در آرامش کامل میل کنید. زیرا این نکته یکی از اصول مهم تغذیه به شمار می‌­رود و در کاهش وزن موثر است. نکته مهم اصول تغذیه سالم دیگر این است که شما در طول روز باید زیاد آب میل کنید. زیرا در سوزاندن چربی و هضم غذا بسیار موثر می­‌باشد.

 

شگفت ­انگیزترین تاثیر تغذیه سالم بر کودکان

 

امروزه در سراسر شهرها فست‌­فودهای زیادی مشغول به کار هستند. اکثر خانواده‌ها از غذاهای فست‌­فودی استفاده می‌کنند. اما اطلاعی از کیفیت این غذاها ندارند. غذاهای فست‌­فودی اکثرا ناسالم هستند و منجر می­‌شوند تا افراد به بیماری‌های مختلفی مبتلا شوند.حتی کودکان با مصرف این چنین غذاهای ناسالم دچار سوء هاضمه شده و همچنین بدنشان دچار کمبود انواع مواد مغذی می­‌شود.

 

از همین رو باید به تغذیه کودکان از پیش از تولد بسیار اهمیت داده شود. زیرا تغذیه باعث انرژی کودکان، تقویت جسم و ذهن و رشد مطلوب آنها می­‌شود. علاوه بر این تغذیه سالم مانع از استرس و اضطراب و بیش فعالی می­‌گردد.

 

تغذیه سالم کودکان

 

این نکته مهم را باید به فرزندانمان از کودکی آموزش دهیم تا با تغذیه سالم به رشد و سلامتی خودشان کمک کنند. والدین عزیز باید در نظر داشته باشند که دوران کودکی حساس‌ترین دوره زندگی در رشد و ایجاد توانایی­‌های جسمی است. بنابراین تغذیه یکی از مهمترین نیازهای اساسی کودکان در جهت رشد و پیشرفت تلقی می­‌شود.

 

اگر کودکان عادت به تغذیه ناسالم کنند، می‌تواند این عادت تا بزرگسالی ادامه پیدا کرده منجر به بیماری­‌های خطرناکی شود. در نتیجه لازم است که در گام اول به تغذیه کودکان بیش از بیش اهمیت داده شود. زیرا با این عمل بدن فرزندانتان را در برابر انواع بیماری مقاوم می‌سازید.

 

راهکارهای زیادی برای آموزش تغذیه به کودکان وجود دارد که توجه شما را به شرح زیر جلب می­‌کنیم. پس با همراه شوید.

 

1- خوردن صبحانه کافی و مناسب

 

کودکان باید به خوردن صبحانه در شروع روز عادت کنند. صبحانه‌ای که حاوی پروتئین از جمله پنیر ،کره و شیر ­باشد و انرژی کودک در طول روز تامین ­شود. پس با آموزش دادن خوردن صبحانه سالم در اول صبح، به آنها کمک می­‌کنید تا صبح عالی را شروع کنند. سپس با شور و نشاط به فعالیت­‌های روزانه خود مانند بازی بپردازند.

 

والدین عزیز با این عمل نشان می‌­دهند که تغذیه کودکان دلبندشان در اولویت کاری‌شان قرار دارد.

 

2- ترغیب کردن کودکان به مصرف غذاهای سالم

 

والدین می‌توانند برای ترغیب کودکان به تغذیه سالم از چند جایگزین استفاده کنند. سپس آنها را به آرامی و با سیاست ترغیب به خوردن غذاهای سالم حاوی حبوبات و سبزیجات کنند.

 

والدین می‌توانند از راه‌هایی ترغیبی مثل تزئین یا سفره‌آرایی استفاده کنند. یا اعضای خانواده برای خوردن غذا دور میز بنشینند، با اشتیاق و لذت شروع به خوردن غذا کنند تا کودکان ترغیب به خوردن شوند. یا از جایگزین برای غذاهای ناسالم استفاده کنند مانند استفاده از سیب زمینی کبابی به جای سیب زمینی سرخ شده.

 

یکی دیگر از راه‌های ترغیبی کاشت انواع سبزیجات توسط کودکان است. کاشت، نگهداری و برداشت مواد غذایی کاری جذاب است که کودکان را علاقه‌مند به خوردن آنها می‌‌کند. عادت کردن کودکان به تغذیه موجب می­‌شود تا تمام مواد حیاتی مورد نیاز بدن از طریق غذاهای سالم فراهم شود.

 

3- همکاری فرزندان در انتخاب و پخت غذا

 

والدین می‌توانند کودکان را در انتخاب و خرید مواد غذایی مشارکت دهند. مشارکت کودکان باعث می‌­شود تا بیاموزند که کدام اقلام مواد غذایی برای بدن مفید هستند. همچنین به میزان ارزش غذایی آنها پی می‌برند. علاوه بر این والدین با مشارکت دادن کودکان به افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز کمک چشمگیری می‌کنند.

 

4- اجتناب از دادن مواد قندی به کودکان

 

قند به صورت طبیعی در بسیاری از منابع غذایی از جمله میوه، سبزیجات ، غلات و لبنیات وجود دارد. بنابراین باید از مصرف بسیاری از غذاها که دارای قند اضافه هستند خودداری کنیم. غذاهایی مانند کنسروهای سوپ یا سبزیجات، کچاپ، غذاهای یخ‌زده و فست فودی. این مواد می­‌توانند باعث اضافه‌­شدن وزن شود و منجر به دیابت نوع دو گردد.

 

این نکته به حفظ سلامت و تغذیه کودکان بسیار کمک می­‌کند. به یاد داشته باشید که هیچگاه کودکان را از خوردن شیرینی یا چیز دیگر منع نکنید. زیرا این عمل باعث می­‌شود که کودکان حریص شوند و بیشتر از بیش به سمت آن چیز قدغن شده بروند. شما می­‌توانید برای کودکان از راهکار قانون‌گذاری برای خوردن مواد مضر استفاده کنید.

 

5-مصرف قرص و مکمل حاوی انواع مواد مغذی

 

والدین باید برای رشد مطلوب کودک در کنار مواد غذایی از مکمل­‌های حاوی ویتامین، مواد معدنی و ریز مغذی­‌ها استفاده کنند. زیرا کودکان به خاطر بدخوراکی بدنشان دچار کمبود مواد حیاتی می­‌باشد و با خوردن این مکمل­‌ها کمبود جبران می­‌گردد.

 

تامین ویتامین، مواد معدنی و ریز مغذی­ها از طریق مصرف مکمل­‌ها
تامین ویتامین، مواد معدنی و ریز مغذی‌­ها از طریق مصرف مکمل­‌ها

 

والدین می­‌توانند از مکمل­‌های حاوی آهن، زینک، کلسیم و ویتامین استفاده کنند. برای آشنایی شما با این مکمل‌ها، دارشید به معرفی آنها می‌­پردازد.

 

 • قطره آهن سیدرال گوچه جونیا فارما ۳۰ میلی‌لیتر
 • آهن آیروفیکس دایونیکس فارما
 • قطره آهن فروزومال سیمرغ
 • قطره خوراکی آهن لیپوزوفر بی اس کی
 • شربت زینک کید امی ویتال با طعم توت فرنگی
 • شربت مولتی ویتامین پلاس زینک سانستول
 • مولتی ویتامین و زینک سندروس
 • قرص زینک گلوکونات و ویتامین‌c سندروس
 • شربت فروگلوبین ب 12 ویتابیوتیکس

 

شما می­‌توانید به راحتی با مراجعه به سایت داروخانه دارشید، تنها با یک کلیک مکمل­‌های مفید را در اختیار داشته باشید.

 

شما تا اینجا با راهکارهای تغذیه کودکان آشنا شدید. حال شما می‌­توانید با استفاده راهکارهای تغذیه کودکان علاوه بر سلامت جسم به سلامت روان آنها هم کمک اساسی کنید. اکنون بعد از این مبحث به تغذیه سالم در دوران بارداری می‌­پردازیم، پس ما را در ادامه دنبال کنید.

 

تغذیه دوران بارداری

 

بدن بانوان در طول بارداری دچار تغییرات فیزیکی و هورمونی بسیاری می­‌شود. پس لازم است که یک برنامه غذایی سالم برای خود داشته باشند. زیرا  تغذیه سالم در دوران بارداری در سلامت مادر و جنین بسیار موثر است. بهتر است مواد غذایی مفید را یادداشت کرده و در طول بارداری بر اساس میزان ارزش غذایی، از آنها مصرف نمایند.

 

تغذیه متعادل و سالم اولین منبع تغذیه کودک در شکم مادر به شمار می‌رود. زیرا سرشار از مواد مغذی بوده و رشد جنین را تقویت می‌کند. بانوان در این دوران بدنشان دچار کمبود مواد حیاتی می­‌شود. مواد حیاتی شامل کربوهیدرات، پروتئین، چربی، کلسیم، زینک و مولتی ویتامین هستند که انرژی بدن را تامین می‌کنند.

 

آنها در طول بارداری نیاز به ۱۲۰۰ میلی‌­گرم کلسیم، ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم فولات و ۲۷ میلی­‌گرم آهن دارند. برای دریافت تمام مواد مغذی، لازم است که هر روز از گروه‌های غذایی متنوع و سالم مصرف نمایند. یعنی تمام وعده‌های غذایی باید حاوی این مواد مغذی باشد. مانند غلات ،میوه‌ها ،سبزیجات،گوشت، آجیل و حبوبات مرغ، ماهی، آجیل، پنیر و مایعات در پنج وعده در روز توصیه می‌­شود.

 

مادر در صورت عدم تغذیه مناسب به هنگام بارداری، دچار کمبود آهن و عوارض ناشی از آن خواهد شد. از همین رو تمام بانوان باید از قرص یا مکمل­‌های حاوی آهن و دیگر مواد استفاده کنند. زیرا آهن در رشد و تکامل مغزی جنین بسیار موثر است. علاوه بر این با تامین مواد حیاتی بدن، مادر در طول بارداری دچار خستگی، بی‌­اشتهایی و افسردگی نمی‌شود. و این روزهای بارداری تبدیل به لذت­‌بخش‌­ترین روزهای زندگی آنها می‌­شود.

 

 

تاثیر تغذیه مناسب در دوران بارداری
تاثیر تغذیه مناسب در دوران بارداری

 

مکمل های تغذیه ای

 

مکمل­‌های زیادی در بازار وجود دارند که شما در خرید آنها سر در گم می‌شوید. بنابراین دارشید چند محصول باکیفیت و شفابخش را به قرار زیر ذکر می­‌نماید.

 

 • کپسول ژلاتینی مولتی پریناتال دانا
 • قرص مولتی ویتامین مینرال اپتی وومن گلدن لایف
 • قرص فرورال گلدن لایف 30 عدد
 • کپسول ففول اینترافارم ۳۰ عدد
 • شربت مولتی ویتامین سانستول
 • کپسول ایزی آیرون نچرال ورلد

 

بانوان با مصرف این چنین مکمل­‌هایی، کودکانی سالم و قوی به جامعه تحویل می‌­دهند. همچنین بدن کودکان در برابر بیماری­‌ها بیمه می‌­باشد. اکنون به تغذیه سالم در دوران سالمندی می‌‌پردازیم.

 

تغذیه در دوران سالمندی

 

سالمندی دورانی است که همه افراد جامعه آن را تجربه می‌کنند. تغذیه در این دوران از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا اگر برنامه غذایی مناسبی وجود نداشته باشد، بدن در برابر بیماری‌­ها مقاومت زیادی پیدا نمی‌کند. همچنین بعضی از اعضای بدن به دلیل افزایش سن، عملکرد خوبی ندارند. مثلا استخوان‌­ها به راحتی با اندک ضربه‌ای می‌شکنند. یا به راحتی دچار بیماری‌های مختلف به دلیل ضعیفی سیستم ایمنی بدن می‌­شوند.

 

آنها با رعایت چند نکته کاربردی می­‌توانند همیشه بدنی سالم داشته باشند.

 

 • تغذیه متعادل و مناسب

 

سالمندان باید یک رژیم غذایی متعادل و مناسب داشته باشند. وعده غذایی آنها باید حاوی سبزیجات تر و تازه باشد. زیرا سبزیجات سرشار از مواد حیاتی هستند که به حفظ سلامت بدن کمک می‌کنند. سالمندان باید در این دوران از چربی کمتر استفاده کنند. زیرا بدن آنها مانند روزهای اولیه قادر به سوزاندن چربی نیست.

 

مصرف زیاد چربی باعث افزایش کلسترول می‌­شود و فرد به بیماری­‌های قلبی و عروقی دچار می­‌شود. پس تغذیه مناسب در این دوران را جدی بگیرید و به آن اهمیت بدهید.

 

 • اجتناب از مصرف شکر و مواد قندی

 

سالمندان باید در این دوران از خوردن شیرینی، شکر و مواد قندی دوری کنند. زیرا به راحتی دچار بیماری دیابت و فشار خون می­‌شوند. پس بهتر است در این دوران از موادی استفاده کنند که دارای قند طبیعی می‌­باشد. مانند عسل، میوه‌ها و خشکبار که به حفظ سلامت و تقویت بدن کمک بسیاری می‌­کند.

 

 • مصرف آب به میزان زیاد

 

آب باعث هضم غذا و سوخت و ساز بدن می‌­شود. پس با مصرف آب زیاد می­‌توان به سلامتی بدن کمک زیادی کرد. همچنین آب باعث بهبود عملکرد کلیه‌ها شده و با دفع سموم، مقاومت بدن را افزایش می‌­دهد.

 

 • ورزش کردن

 

ورزش کردن در این دوران باعث تقویت قوای جسمی و افزایش توانایی‌­های حرکتی می‌­گردد. داشتن ورزش روزانه و منظم مانند نرمش و پیاده‌روی کمک می‌­کند تا همیشه سالم و وزن ایده‌آل داشته باشیم.

 

تاثیر ورزش بر روی سلامتی بدن و وزن ایده آل
تاثیر ورزش بر روی سلامتی بدن و وزن ایده آل

 

 • مصرف قرص یا مکمل حاوی مواد مغذی

 

در این دوران چون بدن قادر به تولید انواع مواد مغذی به میزان کافی نیست، باید برای جبران از مکمل­‌ها بهره برد. مکمل­‌هایی که مواد حیاتی بدن را تامین کرده و آن را درمقابل بروز بیماری­‌های مختلف مقاوم می ‌سازد. مانند مکمل­‌های حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی که به شرح زیر می‌باشد.

 

 • کپسول فارماژلیتان دانا 30 عدد
 • قرص مولتی ویتامین مینرال ساپلکس
 • قرص دیلی فرش ویتسکای نوتریشن 50 عدد

 

شما می‌­توانید برای تهیه این مکمل­‌ها و انواع محصولات دیگر به داروخانه دارشید، سرزمین سلامتی و تندرستی، سری بزنید.

 

اخیرا تمام جهان با یک بیماری واگیردار به نام کرونا یا کووید 19 دست و پنجه نرم می‌کنند. این بیماری افرادی را که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند به کام مرگ می‌کشاند. بنابراین ما می‌توانیم با یک تغذیه مناسب بدنمان را در برابر بروز بیماری­‌های ناشناخته مانند کرونا مقاوم سازیم.

 

تغذیه کودکان در این دوران کرونایی از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا  تغذیه کرونایی سبب افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن آنها  می­‌شود. با تقویت سیستم ایمنی، بدن اجازه ورود هر ویروسی را نمی‌دهد. آیا شما با اصول تغذیه در کرونا آشنایی دارید؟

 

اخبار تغذیه‌ای زیادی در مورد کرونا وجود دارد که با عمل به آنها، امیدواریم هیچگاه به بیماری منحوس کرونا دچار نشوید.

 

تغذیه بیماران کرونایی

 

سازمان جهانی بهداشت و مرکز بیماری‌های غیرواگیر در دنیا برای داشتن تغذیه سالم یک فهرست تدوین کرده است. این فهرست با عنوان “بهترین مواد غذایی که باید خرید” در کل کشور منتشر شده است. محتوای این فهرست شامل توصیه‌های عمومی در سطح فردی و اجتماعی در این دوران خاص می­‌باشد.

 

در این فهرست افراد را موظف به رعایت دستورالعمل­‌ها شامل اطلاعاتی درباره نحوه داشتن تغذیه مفید کرده است. همچنین این دستورالعمل­‌ها نکاتی برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب در این روزها دارد. توضیح بهترین راهبرد خرید و استفاده از مواد غذایی و همچنین نحوه نگهداری طولانی مدت، در این فهرست ذکر شده است.

 

همچنین در یکی از دستورالعمل­‌ها آمده است که از مصرف زیاد نمک، شکر و چربی خودداری شود. همچنین از مواد غذایی از جمله محصولات کنسرو شده زیاد استفاده نشود. زیرا این سری از مواد غذایی باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می‌­شود. پس مواظب تغذیه در کرونا باشید.

 

سازمان جهانی بهداشت به مردم در خرید مواد غذایی در این دوران کمک کرده است. زیرا تغذیه تنها عامل ضروری برای داشتن سلامت در کنار حرکات بدنی می­‌باشد. این راهنمایی­‌ها به شرح زیر است.

 

 • خرید میوه و سبزیجات

 

سازمان بهداشت جهانی مصرف حداقل روزانه ۴۰۰ گرم میوه و سبزیجات را  برای هر فرد تجویز می‌کند. میوه‌هایی مانند پرتقال،نارنگی،گریپ­ فروت،موز و سیب و سبزیجات ریشه‌ای مانند هویج،شلغم،چغندر،کلم، بروکلی و گل کلم بهترین گزینه‌های مناسب تغذیه در کرونا هستند.

 

 • منجمد کردن خرید میوه و سبزیجات

 

توت، آناناس و انبه حاوی فیبر و انواع ویتامین‌ها هستند که با منجمدکردن آنها می‌توان در آب میوه‌ها به عنوان پالپ استفاده کرد. پالب برای بالابردن مقدار فیبر آبمیوه و هر چه سودمندتر شدن آن بکار می‌رود. همچنین می­‌توان از سبزیجات منجمد، مغذی و آماده مصرف، به سهولت استفاده کرد.

 

 • خرید حبوبات

 

نخود، لوبیا، عدس و سایر حبوبات منابع غنی از پروتئین‌های گیاهی، فیبر، ویتامین‌ها و مینرال‌ها هستند. این مواد بهترین تغذیه در کرونا به شمار می‌روند که در سوپ‌ها و آش‌ها استفاده می‌‌شوند.

 

 • خرید غلات

 

ماکارونی، جو دوسر، گندم سیاه، کینوا، سبوس برنج و سایر غلات سبوس دار مواد غذایی بسیار کاربردی هستند. زیرا در جذب فیبرها  نقش دارند. نان‌های سبوس‌دار مانند نان سنگک و بربری نیز گزینه‌های خوبی برای تغذیه در کرونا می‌باشند.

 

 • خرید آجیل‌ها، میوه‌های خشک و انواع دانه‌ها

 

این مواد هم در افزایش سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کنند، همچنین میان وعده‌های خوبی برای افراد محسوب می­‌شوند.

 

 • تخم مرغ

 

تخم مرغ سرشار از پروتئین و مواد غذایی است که بهتر است بصورت آب پز کاملا سفت و پخته شده مصرف شود. این تغذیه در کرونا نباید نیم پز، عسلی و یا نیمرو استفاده شود.

 

 • خرید محصولات لبنی کم چرب و شیر‌های مدت دار

 

محصولات لبنی سرشار از پروتئین و سایر مواد مغذی هستند که در افزایش سیستم ایمنی بدن کمک می‌کنند. این سری از مواد غذایی هم بهترین تغذیه کرونایی به شمار می‌روند.

 

اما بعد از این شرایط خاص توصیه می­‌شود که مواد غذایی و نان‌ها را تازه خریده و مصرف نمایید. امروزه دولت‌ها هم اقدامات سختگیرانه­‌ای برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به کار گرفته‌اند. این اقدامات شامل تعطیلی موقت مشاغل و کسب و کارها و اجرای محدودیت سفرهای درون شهری و برون شهری است.

 

بهبودی بیماری کرونا با رعایت اصول کاربردی
بهبودی بیماری کرونا با رعایت اصول کاربردی

 

امیدواریم که با رعایت اصول کاربردی این بیماری منحوس از بین برود و بار دیگر مردم به راحتی رفت و آمد کنند. دارشید برای شما در این دوران در کنار تغذیه مناسب پیشنهاد عالی دارد. این پیشنهاد مصرف مکمل­‌ها با تجویز پزشک است. مکمل­‌هایی که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کنند. یکی از این مکمل­‌ها شربت ایمیونس ویتابیوتیکس است.

 

شربت ایمونس ویتابیوتیکس یک مکمل غذایی جهت بالا بردن سیستم ایمنی بدن است. این شربت حاوی ویتامین­‌ها، ریز مغذی­‌ها و املاح معدنی می‌­باشد. این ترکیبات در افزایش اشتها و سطح انرژی بدن تاثیرات چشمگیری دارد.

 

شربت ایمیونس در حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن بیماران دیابتی و  قلبی بسیار کاربردی است. همچنین بهترین گزینه در کنار تغذیه بیماران کرونایی است.

 

ایمیونس حامی سلامت سیستم ایمنی بدن شما حتی در این روزهای کرونایی
ایمیونس حامی سلامت سیستم ایمنی بدن شما حتی در این روزهای کرونایی

  

کلام آخر

 

با توجه به تمام مطالب گفته شده در این مقاله، تغذیه سالم علاوه بر تاثیر مثبتش در سلامت جسم، در سلامت روان هم موثر می­‌باشد. پس باید به تغذیه در دوران بارداری،تغذیه کودکان و تغذیه در دوران سالمندی اهمیت داده شود. زیرا بدن با دستیابی به مواد مغذی قادر به مبارزه با انواع بیماری‌­ها می­‌شود.

 

اخیرا تمام مردم دنیا با بیماری جدیدی به نام کرونا یا کووید 19 روبرو هستند. این بیماری مسری و واگیردار می­‌باشد. با رعایت تغذیه در کرونا، به افزایش سیستم ایمنی بدن خود کمک کرده تا به این بیماری دچار نشویم.

 

در این رابطه مکمل‌­های موثری وجود دارند که به تقویت سیستم ایمنی بدن در کنار تغذیه کمک اساسی می‌کنند. اکنون این مکمل‌های اعجازانگیز که در تغذیه کودکان و تغذیه کرونایی بسیار مفید هستند در داروخانه دارشید به فروش می‌رسند.

 

دارشید از صبوری شما برای خواندن این مقاله کمال تشکر را دارد. مجله دارشید آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما می‌­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *