راه کارهای شگفت انگیز برای بیمه کردن سلامت شما

با مطالعه این مقاله بیمه سلامت خود را تضمین کنید.

راه کارهای شگفت انگیز برای بیمه کردن سلامت شما

امروزه سلامتی یا تندرستی بیش از هر چیز دیگر برای انسان­‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است. انسان سالم می­‌تواند مستقل به تنهایی راه برود، بنشیند، حرف بزند و محتاج کسی برای انجام فعالیت­‌های روزانه‌­اش نباشد. سلامتی باعث انگیزه، امید و از همه مهمتر سرحالی در زندگی می‌­شود.

 

شما می­‌توانید با چند راه‌کار ساده مواظب سلامتی خود باشید. اما قبل از آن برای ترغیب شما به مواظبت از سلامتی خود، باید با تعریف آن آشنا شوید.

 

تعریف سلامتی   

سلامتی یا تندرستی به معنی تأمین رفاه کامل جسمی و روانی و اجتماعی انسان در زندگی شخصی و جامعه است. این رفاه باید توسط خود فرد و جامعه از طریق بیمه سلامت تامین گردد. اما سازمان بهداشت جهانی افرادی را که هیچگونه مشکل جسمانی، روانی، اجتماعی و اقتصادی نداشته باشند را سالم تلقی می­‌کند.

 

سلامت جسمی همان قابلیت‌های جسمی بدن انسان است که می­تواند به تنهایی فعالیت­‌های روزانه­اش را انجام دهد. برای حفظ و مواظبت از سلامتی نیاز به رعایت چند مؤلفه است که به شرح زیر می‌­باشد.

 

 • عوامل ژنتیکی: جنین در رحم مادر تغذیه می‌­کند و بعد از نه ماه به دنیا می‌­آید. اگر جنین دارای معلولیت و نقصی باشد، دلیل بر اختلالات ژنتیکی است که نوزاد مادر­زادی دچار معلولیت شده است.
 • تغذیه سالم: غذای سالم و تازه در سلامتی انسان تاثیرات شگفت­‌انگیزی دارد. بانوان که مدافعان سلامت خانواده هستند باید تمام حواسشان به خورد و خوراک اعضای خانواده باشد. آنها می­‌توانند با استفاده از سبزیجات و گوشت تازه غذایی مورد پسند طبخ کنند. شیر و میوه‌ها منبع غنی ویتامین، پروتئین و کلسیم هستند که باید در کنار مواد غذایی استفاده شوند.

 

سبزیجات و میوه­ها منبع غنی تمام مواد مورد نیاز بدن
سبزیجات و میوه­ها منبع غنی تمام مواد مورد نیاز بدن                                                 

 

 • اعتماد به نفس: جرات انجام کاری در ملا عام باعث اشتیاق و انگیزه در زندگی می‌­شود. اگر زمانی اعتماد به نفس کاهش یابد، فرد دچار کم­‌رویی، ترس و تحقیر می­شود و به مرور زمان سلامتی آسیب می­‌بیند.
 • خواب کافی: خواب کافی داشتن به سلامتی انسان کمک چشمگیری می­‌کند. انسان باید در شبانه روز هشت ساعت به خواب برود تا ­اینکه بدن بتواند راحت و با آرامش استراحت کند. خواب در سلامتی و جوانی پوست هم بسیار موثر است.
 • محیط امن و سالم: انسان برای ادامه زندگی و حیات خود نیاز به همسر خوب، خانه و یک کار دارد. اگر در زندگی یا محل کار ترس، استرس و فشار وجود داشته باشد، به سلامت جسمی و روانی انسان لطمه وارد می­‌شود.
 • محیط زیست سالم: هر انسانی برای ادامه بقای خود نیاز به عوامل محیطی پاک و سالم دارد. هوای سالم، آب پاکیزه، خاک تمیز و نور کافی چهار ارکان مهم برای ادامه زندگی است. اگر هر کدام از این ارکان آلوده باشند، سلامتی انسان به خطر می‌­افتد.
 • حمایت عاطفی اعضای خانواده از یکدیگر: اعضای خانواده با مهربانی، نوع‌دوستی، ایثار و کمک به همدیگر می‌­توانند تا حدی آرامش را در خانواده ایجاد کنند. اگر این چنین موارد ذکر شده در خانواده وجود نداشته باشد، سلامت روان اعضای خانواده تهدید می‌­شود.

 

شایان ذکر است که یکی از ارکان اساسی حفظ سلامت و تندرستی، سلامت روان است. سلامت جسم و روان در کنار هم سبب امید و انگیزه در زندگی شده، انسان را به سوی پیشرفت سوق می­‌دهد. زنان جامعه نقش مهمی در سلامتی اعضای خانواده و اجتماع دارند. آنها خود را مانند مدافعان سلامت وقف همسر و فرزندانشان کرده­اند.

 

در تمام ادیان اسلامی از زن تکریم شده است. گاهی اوقات زنان به دلایل مختلفی مانند بیماری و مسافرت قادر نیستند تا نقش همسری و مادری را ایفا­ کند. در نتیجه خانواده فلج شده و قادر به ادامه نیست. بنابراین لازم است در گام اول به سلامتی زنان اهمیت داده شود. اما چگونه و چه مواردی در سلامتی آنها موثر است؟

 

با کمی تامل دارشید به شما پاسخ می‌­دهد، پس با ما همراه شوید.

 

سلامت زنان شامل موارد زیر است:

 • تغذیه مفید و مناسب
 • توجه به زیبایی خود و سلامت پوست
 • حفظ وزن ایده­آل و تناسب اندام
 • انجام چکاپ‌های ماهانه در مراکز بهداشت مانند ماموگرافی، تست پاپ ‌اسمیر و آزمایش کامل خون
 • انجام آزمایش‌های غربالگری مانند سرطان تخمدان ،سرطان رحم و سرطان پستان
 • حمایت زنان با تحت پوشش قرار دادن بیمه سلامت

 

دوران بلوغ زنان همراه با قاعدگی شروع و با دوران بارداری، شیردهی و یائسگی ادامه پیدا می­کند. زنان در این دوران­ نیاز به پیگیری بیشتری برای حفظ سلامتی خود دارند. شبکه سلامت و بیمه سلامت می­‌تواند به این امر مهم کمک کند.

 

بدن زنان به دلیل دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی دچار کمبود‌هایی می‌­شود که باید به آنها رسیدگی شود. کمبود‌هایی از جمله ویتامین­‌ها، مواد معدنی و ریز مغذی­‌ها که به خاطر خونریزی و شیردهی به وجود آمده است. در پی آن کم­‌خونی، بیحالی، بی­حوصلگی و کسلی به سراغ آنها می‌­آید.

 

با راه‌اندازی یک سامانه یکپارچه شبکه سلامت می­‌توان به تمام مشکلات جسمی و روحی زنان در این دوران رسیدگی کرد. این شبکه در راستای بهبود سلامت زنان افرادی را به عنوان مدافعان سلامت بکار گرفته تا خالصانه خدمات ارائه می­‌دهند. ارائه خدمات بهداشتی و درمانی که در قالب بیمه سلامت صورت می­‌گیرد.

 

آنها در تمامی مراکز بهداشت، پایگاه‌­های سلامت و درمانگاه­‌های وابسته به وزارت بهداشت مشغول فعالیت هستند. آنها زنان را  قبل از بارداری تا یائسگی  از طریق بیمه سلامت مشاوره و چکاپ می‌­کنند و در صورت نیاز از آنها آزمایش‌های خون و غربالگری به عمل می­‌آید.

 

حتی سلامت زنان از نظر روانشناختی نیز مورد بررسی قرار می‌­گیرد. زیرا بسیاری از زنان دچار افسردگی شده و می‌­توانند به سایر اعضای خانواده منتقل کنند. بسیاری از زنان به دلیل نداشتن حرکات و فعالیت جسمی به بیماری‌های چاقی، پوکی استخوان، دیابت و مشکلات قلبی عروقی مبتلا می­‌شوند. آنها علاوه ­بر راهنمایی آنها در مورد بیماری به پزشک متخصص معرفی‌شان می­‌کنند.

 

زنان جامعه هم باید به سلامت خود اهمیت دهند. آنها با انجام ورزش‌هایی نظیر یوگا، پیاده‌روی، شنا، دوچرخه سواری و ایروبیک به سلامتی کمک می‌­کنند.

 

سلامتی زنان در گرو ورزش کردن
سلامتی زنان در گرو ورزش کردن                                                                 

 

بانوان می­‌توانند با مصرف مکمل­‌های حاوی ویتامین­‌ها، مواد معدنی و ریز مغذی­‌ها در دوران بارداری و شیردهی کمبودهای بدنشان را تامین کنند. مکمل­‌هایی که از سوی وزارت بهداشت مورد تایید است و به بانوان تجویز می­‌شوند. بعضی از مکمل‌­های مناسب سلامت زنان که شامل حمایت بیمه سلامت نیست به شرح زیر است:

 

تمام این مکمل­‌ها محصولات سلامت محور هستند اما تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی­‌گیرند. هزینه این مکمل­‌ها سرسام­‌آور و هیچگونه بیمه‌­ای حتی بیمه سلامت هزینه‌­های آنها را تقبل نمی­‌کنند. حال در ذهن شما سوالی به وجود آمده است که محصولات سلامت محور چه هستند. برای پاسخ به این سوال لازم است که ما را دنبال کنید.

 

اما قبل از آن باید گفت که داروخانه اینترنتی دارشید یک نمونه از ارائه دهندگان خدمات در بخش بهداشت است. این داروخانه در جهت حفظ سلامت مردان و زنان به ارائه محصولات و مکمل­‌ها پرداخته است. داروخانه اینترنتی دارشید خالصانه همانند مدافعان سلامت به فکر رفع نیازهای بیماران عزیز می‌­باشد. تمام این مکمل­‌های ذکر شده به صورت اینترنتی در اختیار بیماران قرار می­‌گیرد.

 

محصولات سلامت محور

محصولات سلامت محور کالاهایی می­باشند که با سلامت مردم در ارتباط هستند. این محصولات در قالب آرایشی، بهداشتی، خوراکی، آشامیدنی، دارو، مکمل و تجهیزات پزشکی عرضه می­‌شوند. این کالاها متناسب با سن و جنسیت افراد تولید می­‌شوند و اکثرا کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم می­‌باشند.

 

محصولات سلامت محور دارای کیفیت و استاندارد بین المللی و تائیدیه وزارت بهداشت است سپس برای فروش وارد بازار می­‌شوند. تامین این محصولات و امنیت غذایی و بهره­مندی عادلانه آحاد مردم از سبد غذایی سالم و کافی نیاز به برنامه­‌ریزی دارد. عدالت در سلامت یکی از اهداف اصلی نظام‌های سلامت هر کشوری است که در ادامه مقاله به آن می­‌پردازیم. اما در گام اول باید با مفهوم عدالت آشنا شویم.

 

تعریف عدالت

تعریف عدالت از نظر هر فرد متفاوت است. اما به­‌طور کلی عدالت به­‌معنی رعایت مساوات بین افراد و دادن پاداش و امتیاز بر اساس میزان مشارکت آنها است. از گذشته تا بحال انسان‌ها به خاطر داشتن منافع مشترک و نیازهای متقابل همگانی برای زندگی سالم ،محتاج روابط عادلانه‌اند.

اگر در جامعه عدالت برپا باشد سبب قوام و پایداری اجتماع می­‌شود.با اجرای‌ صحیح عدالت هر کس به حق خود می‌­رسد و راه تعدی و تجاوز به حقوق دیگران وجود نخواهد داشت.

 

عدالت در سلامت

انسان موجودی اجتماعی آفریده شده است و قادر است هر چیزی که در اطرافش رخ می­دهد، سبک و سنگین کند. او درک درستی از عدالت دارد و از مسئولین جامعه انتظار عدالت در همه چیز را دارد. عدالت در سلامت هر کشوری دارای شاخص­‌هایی مانند عدالت در دسترسی، عدالت در توزیع، عدالت در پرداخت و عدالت در تأمین مالی است.

 

در رابطه عدالت در سلامت پژوهش­‌های انجام گرفته است که نشان می­‌دهند چه عواملی بر وضعیت سلامت افراد تاثیرگذار‌تر هستند. عواملی نظیر تغذیه، تحصیلات، محیط زندگی، درآمد و کار. بنابراین نظام‌های سلامت باید برای حفظ، ارتقاء و بازگرداندن سلامت و همچنین عدالت در سلامت توجه کافی داشته باشند.

 

آنها موظف هستند تا دسترسی آسان و مستمر اقشار جامعه به خدمات بهداشتی درمانی را مهیا کنند. به طوریکه تمام اقشار جامعه بتوانند از این خدمات مانند درمانی به نحو مطلوب بهره ببرند. زیرا دریافت مراقبت‌های سلامت حق تمام مردم جهان است.

 

چند سالیست که کشورهای در حال توسعه به ارائه خدمات بهداشتی مناسب به همه مردم را در اولویت کاری خود قرار داده­  است. آنها با ارائه مراقبت‌های بهداشتی اولیه به مردم در سطح کشور شروع به کار کردند.

 

بنابراین یک سامانه یکپارچه به نام شبکه سلامت برای دسترسی همه اقشار جامعه به مراقبت‌های اولیه بهداشتی راه­‌اندازی شد. این  شبکه سلامت در کشور به نام­های مراکز خدمات جامع سلامت روستایی و مراکز خدمات جامع سلامت شهری است. افراد با مراجعه به این مکان­‌ها می­توانند از خدمات بهداشت درمانی و مراقبتی بهره­مند شوند.

 

اکثر این خدمات در قالب بیمه سلامت به مردم ارائه می­‌شود و بیشتر خدمات در حوزه سلامت زنان می­‌باشد. اما بیمه­‌ها به‌ ویژه بیمه سلامت خدمات کمی به مردم در حوزه سلامت روان می­دهند. کارمندان مشغول در مراکز درمانی فقط در این حوزه افراد را به مراکز معتبر معرفی تا تحت درمان قرار گیرند.

 

بیمه سلامت فقط بخشی از هزینه آزمایش، ویزیت و دارو را تحت پوشش خود دارد. بیمارانی هم که در بیمارستان­‌های دولتی بستری هستند، بیمه سلامت هزینه کامل آنها را تقبل می­‌کند.

 

این مراکز معرفی شده  با آزمون سلامت روان افراد قادر به تشخیص و درمان هستند. شاید بگویید آزمون سلامت روان چیست، پس با دارشید همراه شده تا به جواب برسید.

 

تشخیص سلامت عمومی جسمی و روانی افراد با آزمون سلامت روان
تشخیص سلامت عمومی جسمی و روانی افراد با آزمون سلامت روان                                         

 

آزمون سلامت روان

آزمون سلامت روان تست­‌های روانشناسی هستند که سلامت عمومی جسمی و روانی افراد را مورد بررسی قرار می­‌دهند. این آزمون نشان دهنده وضع عمومی سلامت شما در حال است که توسط مشاورین متخصص تفسیر می‌­شود. امروزه آزمون­‌های سلامت روان در چند زمینه از افراد گرفته می‌­شوند.

 

چند­سالی است که آموزش و پرورش به منظور شناخت کامل دانش ‌آموزان وارد گود شده است و آزمون سلامت روان برگزار می­‌کند. این آزمون برای شناخت تمام ابعاد رفتاری، شخصیتی، علمی، روانی و جسمی دانش‌­آموزان انجام می­‌گیرد.

 

انتخاب رشته یک نمونه از آزمون­‌های سلامت روان است که باید تمام دانش ‌آموزان در آن شرکت کنند. نتایج حاصله این آزمون در کنار سایر آزمون‌های مشاوره‌ای نظیر رغبت سنجی و توانایی سنجی باعث انتخاب رشته درست می­‌شود.

 

یکی دیگر از آزمون سلامت روان آموزش و پرورش که برگزار می­‌شود در حیطه شناسایی مشکلات دانش‌­آموزان می‌­باشد. در نتیجه مشاور برای رفع این مشکلات نظیر مشکلات خانوادگی، مشکلات شدید ذهن و روان و مشکلات اقتصادی قادر به تصمیم­‌گیری می‌­باشد.

 

آزمون سلامت روان با محوریت موضوعاتی نظیر رفتارهای پرخطر، عزت‌نفس و چگونگی مقابله با استرس‌ها و فشار روانی وجود دارد. این آزمون­‌ها در مراکز خدمات مشاوره­ای توسط متخصصین انجام می­‌گیرد.

 

آزمون سلامت روان
آزمون سلامت روان

                           

در این رابطه پژوهش­‌هایی انجام گرفته که آموزش و پرورش آنها را بکار بسته و موفقیت­‌های خاصی کسب کرده است. یک نمونه از این پژوهش­های سلامت محور « بهینه‌سازی و ارتقا هوش دانش‌­آموزان» می‌­باشد. شاید بپرسید پژوهش­‌های سلامت محور چه نوع پژوهشی است که دارشید پاسخ می­‌دهد.

 

پژوهش­های سلامت محور

این پژوهش­‌ها یا تحقیقات با هدف ارائه ایده­‌های نو انجام می­‌شود. ایده­‌هایی که به رفع نیازهای علمی و تحقیقاتی کشور در زمینه فن آوری‌ های سلامت کمک شایانی می­‌کند. موضوعات این پژوهش­‌ها در رابطه با  غذاهای سالم و داروها و مکمل­‌های مفید هستند که موجب سلامتی افراد می­‌شوند.

 

کلام آخر

سلامتی از طریق تغذیه سالم، خواب کافی، اعتماد به نفس و حمایت عاطفی اعضای خانواده از یکدیگر امکان‌پذیر است. یک سری از موارد را خود انسان و بقیه را جامعه باید تامین کند. . شبکه سلامت می­‌تواند به این امر مهم کمک کند. زیرا سلامت زنان سلامت دیگر اعضای خانواده را تضمین می­‌کند. آنها مانند مدافعان سلامت به فکر سلامتی اعضای خانواده هستند و با تغذیه سالم آنها را حمایت می­‌کنند.

 

حال با راه­‌اندازی یک سامانه یکپارچه به نام شبکه سلامت می­‌توان به تمام مشکلات جسمی و روحی زنان رسیدگی کرد. این شبکه در راستای بهبود سلامت زنان افرادی را به عنوان مدافعان سلامت بکار گرفته تا خالصانه خدمات ارائه ­دهند. ارائه خدمات بهداشتی و درمانی که در قالب بیمه سلامت صورت گیرد.

 

مدافعان سلامت این شبکه به زنان اطلاعات درستی از محصولات و مکمل‌­هایی می­‌دهند که برای بدنشان ضروری و حیاتی است. محصولات و مکمل­‌هایی که سلامتی آنها را در هر دوران زندگی نظیر بارداری و شیردهی تضمین کنند. همچنین زنان با وارد کردن اطلاعات خود در این سامانه شبکه سلامت، از مزایای بیمه سلامت برخوردار می‌­شوند. آیا شما از مزایای پیش روی بیمه سلامت با خبر هستید؟

 

یکی از مزیت های پیش روی  بیمه سلامت ارئه مشاوره الکترونیکی است. شما می‌­توانید با در میان گذاشتن مشکلات خود از بهترین مشاوره بهره­مند شوید. از دیگر مزایای بیمه سلامت می­‌توان به ارائه خدمات در حوزه داروخانه‌­های الکترونیک، مطب­‌های الکترونیک و آزمایشگاه الکترونیک اشاره کرد.

 

داروخانه اینترنتی دارشید خالصانه همانند مدافعان سلامت به فکر رفع نیازهای بیماران عزیز می‌­باشد. داروخانه اینترنتی دارشید امیدوار است که در سیستم شبکه سلامت و بیمه سلامت اتفاق خوشایندی رخ دهد. به عبارت دیگر برای آسودگی خیال بانوان عزیز روزی بیمه سلامت تمام  هزینه این مکمل­‌ها را تقبل کند.

 

دکتر عبدالرضا رشیدی مدیر داروخانه، آماده پاسخگویی به سوالات شما در مورد محصولات در حوزه سلامت زنان است.

 

بیمه سلامت و سلامتی زنان تضمین کننده سلامت خانواده
بیمه سلامت و سلامتی زنان تضمین کننده سلامت خانواده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *