جلوگیری از ضعیف شدن استخوان و مفاصل

پوکی استخوان در زنان و علائم و نشانه های آن و روش های پیشگیری از آن و معرفی این روش ها و روش های استحکام استخوان را در این مقاله از مجله دارشید مطالعه کنید.

 

افراد سالم از بدنی سالم بهره­ می‌برند. بدن از اعضای مختلفی تشکیل شده است که استخوان و مفاصل اصلی‌ترین آن است. شاکله اصلی بدن استخوان و مفاصل هستند که اگر دچار آسیب و صدمه شوند، ضعیف می‌شوند. به دنبال آن شکستگی، خمیدگی و تغییر شکل اتفاق می‌افتد. همچنین درد در نواحی ساق پا، دست، گردن و غیره رخ می­‌دهد.

 

علت اصلی ضعف و درد استخوان، پوکی استخوان است که با تراکم استخوان می­‌توان به میزان پوکی آن پی برد. پوکی استخوان در زنان نسبت به مردان بیشتر شایع می‌­باشد. مجله دارشید در این مقاله قصد دارد تا دلایل وجود ضعف، درد و پوکی استخوان را بیان کند. اما قبل از آن بهتر است که شما با مفهوم و بافت استخوان آشنا شوید، سپس به مباحث بعدی بپردازیم.  

 

کاهش استحکام استخوان در پوکی استخوان
کاهش استحکام استخوان در پوکی استخوان

 

استخوان چیست؟

استخوان‌ها اجسام جامدی هستند که شکل و اندازه‌های متفاوتی دارند. آنها در بخش‌های مختلف اندام موجودات زنده مانند انسان و حیوانات جای گرفته‌اند.  اسکلت بدن موجودات زنده از مجموع استخوان‌ها تشکیل شده است که دارای ساختار پیچیده‌ای می‌­باشد. آنها سفت و سخت هستند و  از مواد آلی مانند کلاژن و املاح معدنی چون فسفات و کربنات ساخته شده‌اند.

 

استخوان‌ها  در بدن موظف به انبار کردن املاح، افزایش توان جابجایی و تولید گلبول‌های سفید و قرمز هستند. آیا می‌دانید بدن انسان از بدو تولد دارای چند استخوان می‌­باشد؟

 

مسلما، جواب شما خیر است، پس شما را  برای دانستن جواب به ادامه مقاله دعوت می­‌کنیم.

 

بدن هر انسانی از بدو تولد دارای ۲۷۰ استخوان است. برخی از این استخوان‌ها با مرور زمان و افزایش سن به هم چسبیده و در نهایت ۲۰۶ استخوان  می­‌شوند. آنها از وزن کمی برخوردارند اما محکم و سفت می‌باشند. بزرگترین و کوچکترین استخوان بدن، استخوان ران و استخوانچه‌های گوش میانی هستند.

 

استخوان‌های بدن انعطاف­‌پذیر و سخت هستند. انعطاف‌پذیری آنها به دلیل وجود ماده آلی به نام پروتئین است. سختی آنها هم به دلیل وجود املاح معدنی به نام‌های کلسیم و فسفر می­‌باشد. بدن تمام انسان‌ها با افزایش سن رو به نزول می‌رود و از استحکام استخوان ها کاسته می‌­شود. به عبارت دیگر  انعطاف‌پذیری استخوان‌ها کاهش و شکنندگی استخوان پدیدار می­‌گردد. زیرا بدن مانند دوره کودکی و جوانی قادر به تولید پروتئین، کلسیم و فسفر به میزان کافی نیست، بنابراین استحکام استخوان تحلیل می‌­رود.

 

مواد استخوان

استخوان شامل دو ماده بی‌شکل و شکل‌دار در بدن وجود دارد. ماده بی‌شکل در برگیرنده مواد کانی  و آلی هستند. مواد کانی  از فسفات و کربنات کلسیم، منیزیم، یون سیترات، یون فلوراید، سدیم و پتاسیم تشکیل شده است.

 

همچنین مواد آلی هم شامل کندروایتین سولفاتC و A و پروتئینی به ­نام استئوموکوئید و مواد آلی دیگری به نام استئونکتین می­باشد. استئونکتین موظف است تا بلورهای کانی را به کلاژن  متصل کنند.

 

ماده شکل‌دار به صورت یک هسته مرکزی در بدن وجود دارند که مواد کانی بر روی آن رسوب کرده‌اند. این امر سبب ساخت تیغه‌های استخوانی به شکل دوایر متحدالمرکز می‌­شود. استخوان بدن انسان دارای اشکال مختلفی است که در ادامه همین مقاله به توضیح آنها می­‌پردازیم.

 

 • انواع استخوان

۱- استخوان‌های نامنظم : استخوان‌­های ستون فقرات و بعضی از استخوان‌های جمجمه از این نوع می‌باشند. شکل این استخوان با دیگر استخوان‌ها بسیار متفاوت می­‌باشد.

 

۲- استخوان‌های دراز : استخوان دراز به شکل یک تنه استوانه‌ای است که در انتهای سر آن، از یک قسمت پهن تشکیل شده است. بیشتر استخوان‌های اندام‌های فوقانی و تحتانی از استخوان­‌های دراز ساخته شده‌اند. استحکام استخوان ها در این نوع در مقایسه با انواع دیگر بیشتر است.

 

۳- استخوان‌های پهن : استخوان‌های پهن نسبت به قطرشان دارای سطح پهنی هستند. استخوان‌های سقف جمجمه،جناغ سینه و دنده‌ها متشکل از این نوع استخوان‌ها می­‌باشند.

 

۴- استخوان‌های کوتاه: این استخوان‌ها تقریبا به شکل مکعب هستند و در قسمت پروکسیمال دست و پا  وجود دارند. نام علمی این استخوان‌ها کارپال و تارسال است.

 

۵- استخوان‌های سزامویید: این استخوان‌ها در تاندون‌های نزدیک مفاصل جای گرفته‌اند. استخوان کشکک پا از این نوع می‌­باشد.

 

استخوان‌های بدن از لحاظ آرایش قرار گرفتن تیغه‌های استخوانی و تراکم استخوانی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 

استخوان‌های کورتیکال :
 • در این استخوان‌ها سیستم‌های هاورسی به صورت متراکم و فشرده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند استخوان‌های کورتیکال بسیار سخت و محکم هستند. این استخوان‌ها در تصویر رادیولوژی به رنگ سفیدتری قابل مشاهده هستند.

 

 • استخوان‌های اسفنجی : در بین تیغه‌های استخوانی فضاهای توخالی ایجاد شده که حاوی مغز استخوان است.  استخوان‌های اسفنجی به خاطر همین فضاهای خالی، تراکم کمتری داشته و مانند اسفنج پر منافذ هستند. این استخوان‌ها تحت تأثیر نیروهای بیشتر موجب تراکم بیشتر تیغه‌ها  شده و تیغه‌ها قویتر می­‌گردند.

 

افراد زیادی هستند که از درد استخوان رنج می‌برند. مخصوصا هنگامی که می‌خواهند بعد از خواب بلند شوند، درد عجیبی را در استخوان‌های خود احساس می‌کنند. دلایل زیادی وجود دارد که درد در استخوانها احساس می‌شود. یکی از دلایل آن بیماری شایع پوکی استخوان است که در میان مردم وجود دارد. آیا شما می‌دانید پوکی استخوان چیست و بر اثر چه عواملی به وجود می‌آید؟

 

مجله دارشید قصد دارد تا شما را با این بیماری بیشتر آشنا سازد، پس با ما همراه شوید.

 

 • پوکی استخوان چه نوع بیماریست

پوکی استخوان یک بیماری است  که سبب ضعیف‌شدن استخوان شده و خطر ابتلا به شکستگی‌های ناگهانی را افزایش می‌دهد. این بیماری با نام علمی استئوپروز یا پر منافذی استخوان در بین مردم مشهور است. استحکام استخوان‌ها و قدرت و بافت استخوانی به سرعت در این بیماری به تحلیل می‌رود.

 

بیماری شایع پوکی استخوان در زنان و مردان
بیماری شایع پوکی استخوان در زنان و مردان

 

امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان سراسر جهان دیده می‌شود. شما از نشانه یا علائم این بیماری با خبر هستید. اگر نه، دارشید در این بخش به بیان علائم پوکی استخوان می پردازد.

 

 • علائم پوکی استخوان در زنان و مردان

به طور کلی پوکی استخوان یک بیماری پیش‌رونده در دنیا محسوب می‌شود که دارای هیچ علامت یا دردی خاصی نیست. این بیماری در اکثر اوقات با بروز شکستگی‌های دردناک در استخوان‌های ضعیف قابل تشخیص می­‌باشد.

 

متاسفانه علائم پوکی استخوان در زنان و همچنین مردان مشخص نیست. افراد زیادی این بیماری را پس از ابتلا به شکستگی تجربه می‌کنند. شکستگی‌هایی که به مرور زمان بهبود پیدا می­کند و احتمال دارد که فرد را ناتوان ­سازد. امروزه روش‌های درمانی در رابطه با این بیماری وجود دارد که با بکارگیری آنها می‌توان روند تحلیل استخوان را کند کرد.

 

همچنین روش‌هایی برای کمک به پیشگیری از بروز پوکی استخوان هم وجود دارند که برای فرد بسیار موثر می‌­باشد. آمارها نشان می­‌دهند که استخوانهای کمر و مفصل ران در مقایسه با استخوان‌های دیگر معمولا دچار شکستگی بیشتر می‌شوند.

 

حال چه باید کرد تا این بیماری درمان شود یا روند بیماری آهسته‌تر شود. با وجود عدم شناخت دلایل پوکی استخوان در زنان و مردان،اما پزشکان متخصص از نحوه توسعه یافتن آن باخبر هستند.

 

روند شکل ­گیری پوکی استخوان در زنان و مردان

همانگونه که در قسمت‌های بالا ذکر شد، استخوان‌ها سخت هستند و از بافتی زنده و در حال رشد ساخته شده‌اند. بافت آنها متراکم بوده و بافت اسفنجی را در بر گرفته است. وقتی استخوان بیمار می‌شود ضعیف می‌شود بدنبال آن منافذ موجود در بافت اسفنجی بزرگ‌تر و بیشتر می‌شوند. در نتیجه بافت استخوان ضعیف و به تحلیل می‌رود.

 

به مرور زمان و افزایش سن، سرعت تحلیل بافت استخوانی از سرعت تولید بیشتر می‌شود. بنابراین توده استخوانی به تدریج از دست می‌رود .پس از آن که تحلیل روی بافت استخوانی به حدی معین رسید، فرد مبتلا به پوکی استخوان می‌شود.

 

روند شکل ­گیری پوکی استخوان در زنان و مردان

 

تحقیقات نشان می‌دهد که حدود۸۰  درصد از افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند مربوط به زنان می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان دیده می‌شود. یک دلیل مهم که می‌توان به آن اشاره کرد، داشتن استخوان‌های کوچک‌تر و نازک‌تر آنها در مقایسه با مردان است. همچنین استحکام استخوان آنها نسبت به مردان کمتر می­‌باشد.

 

دلیل دیگر آن کاهش استروژن است. استروژن یک هورمون در زنان است که وظیفه محافظت از استخوان‌ها را بر عهده دارد. با شروع دوران یائسگی تولید این استروژن کاهش یافته موجب تحلیل بافت استخوانی می‌شود. بنابراین احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنان با رسیدن به دوره یائسگی  بسیار زیاد خواهد شد.

 

زمانی زنان از این بیماری خاموش اطلاع می‌یابند که استخوان‌های ضعیفشان با یک فشار، پرش یا زمین خوردگی باعث شکستگی شود. در این شکستگی با تخریب مهره‌ها، درد شدیدی در کمر ایجاد می‌شود. سپس بدنبال آن کاهش قد و بد فرمی ستون مهره‌ها ظاهر می‌شود.

 

 چه ارتباطی میان یائسگی و پوکی استخوان در زنان وجود دارد؟

 

میان پوکی استخوان و کمبود استروژن در حین دوره پیش یائسگی و یائسگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. در یائسگی سطح هورمون­‌ها کاهش یافته و خونریزی ماهانه رخ نمی‌دهد .بنابراین باعث از دست رفتن توده استخوانی شده و افراد مبتلا به این بیماری خاموش می‌­شوند.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که دو عامل وجود دارد که احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنان را افزایش می‌دهد. این دو عامل به قرار زیر هستند:

 

 • هر چه تراکم استخوان در رسیدن به سن یائسگی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به پوکی استخوان کمتر خواهد بود.

 

 • پس از یائسگی بافت استخوانی به سرعت تحلیل رفته و احتمال ابتلا به پوکی استخوان بیشتر خواهد بود.

 

تحلیل رفتن بافت استخوانی و ابتلا  پوکی استخوان در زنان

 

این بیماری حتی در زنان جوان در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی که هنوز یائسه نشده‌اند، رخ می‌دهد. زیرا آنها دارای تراکم استخوانی پایینی هستند و در آینده در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارند. دلیل پایین بودن این تراکم، بیماری زمینه‌ای یا مصرف دارویی خاص می­‌باشد. در حال حاضر یک سری روش‌های درمانی وجود دارد که افراد می ‌توانند با توجه به سن خود قبل از بروز مشکلات استخوانی انجام دهند.

 

یکی از این روش‌ها، آزمایش سنجش تراکم استخوان است که با نام  علمی دانسیتومتری در جهان شناخته می‌شود. این آزمایش به جهت اندازه‌‌گیری میزان مواد معدنی و استحکام استخوان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش با استفاده از اشعه ایکس برای تعیین تراکم  و استحکام استخوان لگن یا ستون فقرات انجام می‌گیرد.

 

افراد زیادی از انجام این آزمایش وحشت دارند. زیرا آنها فکر می‌کنند که باید بیهوش شوند و یا به دلیل تماس اشعه ایکس با نقطه مورد نظر دچار عوارض جانبی می‌گردند. اکنون برای آگاهی شما از چگونگی انجام این آزمایش، دارشید توضیحاتی پیرامون آن می‌دهد.

 

 • چگونگی انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان

سنجش تراکم استخوان تعیین و اندازه‌گیری استحکام استخوان‌هایی نظیر مچ دست ، لگن و ستون فقرات است . در ابتدا برای انجام این تست باید تمام اشیای فلزی را از خود دور کنیم. سپس بر روی میز یا تخت مخصوص دراز کشیده تا تکنسین، اشعه ایکس را بر روی نقاط مختلفی از بدن قرار دهد. پس از انجام این آزمایش هیچ اثری از اشعه ایکس بر روی بدن باقی نمی‌ماند.

 

این آزمایش به روش ساده در مدت زمان کوتاه و  با میزان تشعشع بسیار کم انجام می‌شود. با انجام این آزمایش گزارش کاملی از نتایج استحکام استخوان به دست می‌آید. این نتایج با نمره تفسیر می‌شود.

 

نمره  : Tنمره کمتر از ۲.۵- نشانه پوکی استخوان در زنان و مردان است. این نمره به منظور جلوگیری از شکستگی از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد .

 

نمره Z: این امر به پزشک این امکان را می‌دهد تا در صورت لزوم نظارت بر بیماری یا معالجه خاص را شروع کند .

 

آزمایش سنجش تراکم استخوان

 

متخصصین این دلایل را احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنان و مردان می‌دانند. زیرا این عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش می‌دهند .این عوامل به شرح زیر می‌­باشد:

 

 1. داشتن وزن کم
 2. کمبود یا فقر ویتامین و املاح معدنی مانند کلسیم و ویتامین D در بدن
 3. استفاده از  داروهای کورتیکواستروئیدها به مدت سه ماه یا بیشتر
 4. شکسته‌شدن ناگهانی و غیرمنتظره استخوان در یک حادثه بویژه شکستگی لگن
 5. ابتلا به آرتریت روماتوئید
 6. استعمال دخانیات و مصرف الکل
 7. داشتن یک اختلال همراه با پوکی استخوان

 

پزشکان متخصص معالج با دادن مکمل­‌های حاوی ویتامین و املاح معدنی به بهبود پوکی استخوان در زنان و مردان کمک می‌کنند. آنها با توصیه افراد به ورزش منظم و مصرف کلسیم و ویتامین D از بروز این بیماری در آنها پیشگیری می‌کنند.

 

به گفته آنها مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین و املاح معدنی در رشد و استحکام استخوان نقش اساسی دارند. مصرف این مکمل‌ها باید از دوران کودکی شروع و تا دوران پیری ادامه پیدا کنند. زیرا تمام اعضای بدن، از دوران کودکی رشد مطلوب دارند و به طور کلی پایه و شالوده رشد از دوران کودکی آغاز می‌شوند.

 

اکنون برای آگاهی شما، ویتامین‌های مورد نیاز برای رشد و استحکام استخوان ها را در ادامه همین مقاله توضیح می‌دهیم.

 

 • ویتامین مورد نیاز برای رشد و استحکام استخوان ها

استخوان‌ها برای رشد مطلوب نیاز به ویتامین و املاح معدنی دارند. پروتئین، کلسیم، فسفر و انواع ویتامین به انعطاف‌پذیری و استحکام استخوان کمک بسزایی می‌کنند. دارشید در این قسمت به معرفی هفت ویتامین و املاح معدنی مفید و موثر می‌پردازد:

 

 • ویتامین B12
  ویتامین B12 به  استحکام و قدرت استخوان کمک چشمگیری می‌کند. از خواص دیگر این ویتامین می‌توان به بهبود اشتها و هضم طبیعی، کمک به خون‌سازی،سلامت مو و ماهیچه‌ها اشاره کرد.

 

 • ویتامین D
   به حفظ سطح کلسیم و فسفات در بدن کمک فراوانی می‌کند. فقر یا کمبود این ویتامین سبب اختلالات می‌شود. اختلالاتی در سیستم ایمنی، دردهای بخش کمر، پا و لگن، پوکی و شکنندگی استخوان‌ها و دندان‌ها منجر می‌گردد. اسیدهای چرب امگا ۳ موظف به جذب ویتامین D در بدن هستند و  همچنین این ویتامین به جذب کلسیم کمک می‌کند.

 

 • ویتامین C
  در تولید کلاژن و ساخت استخوان نقش اساسی دارد.  همچنین این ویتامین به جذب آهن و اسیدفولیک،افزایش مقاومت بدن در مقابل عفونت،ساخت جداره رگ‌های انتقال خون و سوخت و ساز بدن کمک می‌کند. ویتامین C نقش آنتی‌­اکسیدان برای سلول‌ها بازی می‌کند.

 

 • ویتامین K
  به افزایش تراکم و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. این ویتامین نیز در پیشگیری از شکستگی و پوکی استخوان در زنان و مردان بسیار موثر است. مهم ترین نقش این ویتامین تشکیل استخوان جدید، جلوگیری از لخته‌­شدن خون و کاهش خطر سکته‌های گوناگون می­‌باشد.

 

 • کلسیم

کلسیم یکی از  اصلی‌ترین املاح معدنی است که به تراکم و استحکام استخوان برای فعالیت عضلات ضروری کمک می‌کند . دندان‌ها و استخوان‌ها دارای ۹۹ درصد کلسیم هستند و این ماده نیز در یکی از مراحل انعقاد خون نیز دخالت دارد.

 

 • پتاسیم

پتاسیم برای بدن به جهت  تقویت استخوان‌ها ضروری می‌­باشد. این ماده عملکرد اعصاب و عضلات، متعادل کردن میزان آب بدن و حفظ ویژگی قلیایی و اسیدی بودن کمک می­‌کند. همچنین پتاسیم مانع از دفع کلسیم از راه ادرار می‌­شود.

 

منیزیم

منیزیم یکی از مهم­ترین مواد معدنی استخوان است که به قدرت استخوان کمک فراوانی می‌کند. در صورتی که بدن با کمبود منیزیم روبرو شود، افزایش شکنندگی استخوان‌ها و دندان‌ها، گرگرفتگی، اضطراب و بی‌قراری ایجاد می‌شود. همچنین منیزیم مقاومت بدن در برابر بیماری های استخوانی و بهبود علائم سندروم پیش از قاعدگی را افزایش می‌دهد.

 

این ماده مهم به عملکرد عضلات کمک کرده و برای تولید انرژی مفید بدن موثر می‌­باشد. آجیل، سبزیجات سبز، مغزیجات مانند بادام، میوه‌ها مانند انار  و موز منبع غنی از منیزیم هستند. در نتیجه با مصرف آنها منیزیم مورد نیاز بدن تامین می‌شود.

منبع غنی از منیزیم

 

مکملهای زیادی در جهت استحکام و رشد استخوان  وجود دارد که حاوی ویتامین و املاح معدنی هستند. نام یکی از مکمل‌های شفابخش کپسول پاورفیت هولیستیکا است. این مکمل حاوی ویتامین‌های گروه B و آهن، منیزیم، سلنیم، مس، روی، پتاسیم، کلسیم، فسفر و سیلیسیم و قارچ شیتاکه می‌­باشد. انرژی بیشتر و سیستم ایمنی متعادل برای زندگی سالم و بهتر هر فردی لازم است. یک روش برای تقویت سیستم ایمنی و در نتیجه داشتن بدن سالم‌­تر استفاده از این مکمل است

 

کپسول پاورفیت هولیستیکا یک مکمل غذایی طبیعی بوده، سیستم ایمنی را تقویت کرده و مانع ایجاد تبخال و زگیل می‌شود. این کپسول که حاوی عصاره قارچ شیتاکه است به درمان زگیل تناسلی کمک می‌کند. عصاره شیتاکه انرژی‌زا و تقویت‌کننده بدن بوده و توان جسمی را زیاد می‌کند.

 

شما می‌توانید این مکمل را از داروخانه دارشید، سرزمین مکمل‌های مفید، تهیه فرمایید و به رشد و استحکام استخوان‌هایتان کمک کنید.

 

اما زمانی افراد درد در ناحیه پا و ساق پا احساس می‌کنند که اصلا مربوط به پوکی استخوان نیست. این درد به دلایل دیگر ایجاد می‌شود که ما برای شما بیان می‌کنیم.

 

 • علت درد استخوان پا

درد استخوان پا ناگهانی یا به تدریج ایجاد شده و کل پا یا ناحیه‌ای موضعی مثل ساق پا یا ران پا را در بر می‌گیرد. اصولا درد پا شدید و حاد، همراه با سوزش است که فرد را آزار می‌دهد. معمولاً این پا درد  بخش میانی و پایینی ساق پا و نیمه داخلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

برخی از افراد پس از دویدن و زمان بالا رفتن از پله‌ها دچار درد پا می‌شوند. بعضی از این دردهای خفیف اغلب در کوتاه مدت با درمان‌های خانگی رفع می‌شوند. از دلایل پا درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱- گرفتگی عضلات:  متخصصان می گویند علت اصلی پا درد در بیشتر مواقع گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است. این گرفتگی ناشی از کم‌شدن آب بدن ،خستگی عضلانی و بعضی از داروها مثل داروهای ادرار آور به وجود می‌آید.

 

۲- آسیب دیدگی:  برخی از پا دردها هم به معنی آسیب و صدمه به پا است. این آسیب‌دیدگی‌­ها به دلایل مختلفی رخ دادند که به شرح زیر می‌باشند:

 

 • چاقی
 • ورم و التهاب تاندون
 • درد ساق پا
 • کشش بیش از حد عضله و درد کشاله ران
 • بروز عفونت در استخوان یا بافت‌های پا
 • داشتن تومورهای بدخیم در استخوان
 • داشتن تومورها یا کیست روی درشت نی و استخوان ران
 • شکستگی تنشی استخوان
 • سفت شدن شریان‌ها
 • نقرس
 • رگ‌های واریسی
 • دیابت
 • آسیب عصبی
 • دیسک کمر
 • مصرف داروهای کورتیکو استروئیدها

 

برخی از این دردها را می‌توان در خانه رفع کرد. مانند دردهای واریسی با بالا گرفتن پای مور­د نظر در حین استراحت یا پوشیدن جوراب واریس می‌توان تا حدودی تسکین داد. گرفتگی عضلانی یا خستگی عضلانی با گذاشتن یخ بر روی ناحیه مورد نظر از بین می‌رود. از دیگر درمان‌های خانگی برای تسکین پا درد می‌توان به استراحت کردن،انجام حرکات کششی و ماساژ و مصرف آسپیرین اشاره کرد.

 

اگر این درد در نواحی پا در مدت زمان کوتاه تسکین نیافت و پا ملتهب شد،باید به پزشک مراجعه کرد. ما برای آگاهی شما مواردی را بیان می‌کنیم که در صورت داشتن آنها به پزشک مراجعه کنید.

 

                                                              شدت یافتن درد پا

 

 • احساس درد در پا در حین راه رفتن و دویدن
 • نداشتن توانایی و تحمل در قرار دادن وزن بر روی پا
 • سرد شدن و بی‌تحرکی پا
 • شدت یافتن درد پا
 • اذیت شدن به دلیل رگ‌های واریسی
 • داشتن تب بالا
 • مشکلات تنفسی به همراه ورم و التهاب دو پا
 • صدمه دیدن مستمر به همراه صدای ترکیدگی یا سایش استخوان

 

پزشک به کمک تصویربرداری با اشعه ایکس، ام آر ای یا سی تی اسکن ناهنجاری‌های استخوانی را تشخیص می‌دهد سپس درمان را شروع می‌کند. تمامی روش‌های درمانی برای نوع درد از قرار زیر هستند:

 

 • کاهش وزن:  پزشک در صورتی که تشخیص دهد درد پای شما به دلیل اضافه وزن است، به شما رژیم غذایی می‌دهد. زیرا کاهش وزن باعث بهبود علائم پا درد می‌شود.

 

 • مصرف دارو : پزشکان اغلب در ابتدا دارو تجویز می‌کنند. داروها شامل مسکن‌های مثل آسپرین، استامینوفن، استروئیدهای ضدالتهابی و داروهای مسکن می­‌باشد. این داروها در کاهش درد مفید هستند.

 

 • فیزیوتراپی: بعضی اوقات به تشخیص پزشک فیزیوتراپی روش درمان درد پا است. در این روش عضلات ساخته یا بازسازی می‌­شوند و  باعث می‌شود تا شما درد پای کمتری را تجربه کنید.

 

 • تزریق استروئید و بی حسی موضعی:  پزشک در صورتی که ببیند این  اقدامات ذکر شده در بهبود درد پا موثر نبوده است، تزریق را جایگزین می‌کند.

 

 •  عمل جراحی:  در آخر پزشک در صورتی که شاهد وضعیت بد شما شود، به کمک تصویر برداری مثل ام آر ای یا سی تی اسکن، دستور به عمل جراحی می‌دهد.

 

 • علت درد استخوان ساق پا

اما  علت درد استخوان ساق پا متفاوت با درد پا می‌­باشد. درد ساق پا  در پزشکی به سندروم فشار ناحیه میانی ساق پا معروف است. این درد در قلم پا و جلوی ساق پا در قسمت تحتانی به وجود می‌آید که همراه با التهاب می‌­باشد. دلایل بروز درد ورزش‌های اسکواش،تنیس،بسکتبال و دویدن روی سطوح سخت و ناهموار می­‌باشد. عوامل دیگری وجود دارد که باعث درد در قسمت ساق پا می‌شوند، این عوامل عبارتست از:

 

 • ایجاد فشارهای زیاد روی ناحیه تحتانی ساق پا
 • ایجاد فشار روی ماهیچه‌ها و عضلات ساق پا

 

نشانه­‌های سندروم شامل درد، گیجی، خستگی ، تغییر رنگ اضطراب، کهیر، جوش، تورم و یا ضعف هستند. دردهای خفیف و شدید در این عارضه در جلوی ساق پا در قسمت تحتانی ایجاد می‌شود. از دیگر دلائل درد  ساق پا  فشار زیاد به ساق پا و ماهیچه‌ها است. این فشارهای زیاد معمولا به دلیل دویدن روی سرازیری و سطح ناصاف و پوشیدن کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شود.

 

ماهیچه‌ها به دلیل خستگی قادر به تحمل فشارهای وارد شده به ساق پا  نیستند،بنابراین درد در ناحیه ساق پا پدیدار می‌گردد. بانوان در مقایسه با مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد ساق پا هستند. زیرا این فشارها، احتمال شکستگی را افزایش می‌دهد. از این رو شکستگی ناشی از فشار می‌تواند باعث ضعیف‌شدن استخوان و در نهایت موجب پوکی استخوان در زنان شود

 

صافی کف پا

 

از دیگر دلایلی است که فرد را در معرض خطر ابتلا به درد ساق پا قرار می‌دهد. پزشکان در بعضی از مواقع برای تشخیص علت درد ساق پا  عکس برداری را تجویز می‌کنند. اما آنها در ابتدا مصرف داروهای ضدالتهاب مانند ایبوپروفن را توصیه می‌کنند.

 

مصرف دارو برای تسکین درد ساق پا

 

سپس توصیه می‌کنند تا تغییراتی در انجام تمرینات خود بدهید. کمتر بدوید تا فشار کمتری روی مفصل وارد شود. در نتیجه درد در ناحیه ساق پا کاهش می‌یابد. استراحت کردن تجویز دیگری است که به شما داده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد، یکی از سریعترین راهکارها برای کاهش درد ساق پا استراحت کردن می‌­باشد.

 

در آخر پزشکان برای رشد،قدرت و استحکام استخوان مصرف مکملهای مناسب که حاوی مولتی­‌ویتامین و مینرال باشد را تجویز می‌کنند. این مکملها گزینه‌های مناسبی برای حفظ سلامت و رشد استخوان‌ها هستند.

 

کلام آخر

افراد زیادی در دنیا زندگی می‌کنند که از استخوان درد رنج می‌برند. این استخوان درد دلایل گوناگونی دارد. پوکی استخوان در زنان و مردان یکی از دلایل استخوان درد است. وقتی استخوان در اثر بیماری ضعیف می‌شود بدنبال آن منافذ موجود در بافت اسفنجی بزرگ‌تر و بیشتر می‌شود.

 

به مرور زمان و افزایش سن توده استخوانی به تدریج از دست می رود .پس از آن که تحلیل روی بافت استخوانی به حدی معین رسید، فرد مبتلا به پوکی استخوان می‌شود. از دیگر عوامل استخوان درد، سندروم و فشارهای زیاد مانندحرکات کششی سخت و دویدن زیاد بر روی سطح ناصاف می­‌باشد.

 

از دیگر دلایل مهم کمبود انواع ویتامین و مینرال در بدن می‌­باشد که باعث ضعیف و کاهش استحکام استخوان‌ها شده است. پزشکان متخصص مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین و املاح معدنی  را به زنان و مردان توصیه می‌کنند. ورزش منظم و مصرف کلسیم و ویتامین D از بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند پوکی استخوان در زنان و مردان پیشگیری می‌کند.

 

مصرف این مکمل‌ها باید از دوران کودکی شروع و تا دوران پیری ادامه پیدا کند. زیرا تمام اعضای بدن از دوران کودکی رشد مطلوب دارند و به طور کلی پایه و شالوده رشد از دوران کودکی آغاز می‌شوند.

 

امروزه آزمایش سنجش تراکم استخوان به کمک افراد آمده است تا با اندازه‌گیری بافت، استحکام و قدرت استخوان را نشان می‌دهد. امید است که شما خواننده عزیز با مطالعه این مقاله به نکات مهم و کلیدی دست یافته باشید. و با بکارگیری از آنها از ضعیف‌شدن استخوان و مفاصل جلوگیری کنید. مجله دارشید ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما  از طریق واتساپ می‌­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *