3 قدم خرید اینترنتی داروهای کمیاب! + راهکار عملی

در شرایط کنونی جامعه، یکی از بزرگترین مشکلات در زمینه سلامت، خرید داروهای کمیاب است. بسیاری از داروها به سختی پیدا می‌شوند و در صورت پیدا کردن آنها بیماران ناچار هستند که داروهای خود را با قیمت بالا از دلالان دارو و فروشندگان غیر مجاز خریداری کنند.

 

خرید اینترنتی داروهای کمیاب

 

در این مقاله قصد داریم بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های تهیه اینترنتی داروهای کمیاب و خاص را در اختیار شما قرار دهیم.

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

1. خرید اینترنتی داروهای کمیاب

2.به چه داروهایی کمیاب می‌گویند؟

3. بیماری‌های خاص

4. مزایای تهیه داروهای کمیاب از طریق اینترنت نسبت به خرید حضوری

5. مراحل خرید اینترنتی داروهای کمیاب

6.امکانات سامانه تیتک

7. نکاتی را که بیماران در مورد خرید اینترنتی داروهای کمیاب باید بدانند

8. معایب خرید اینترنتی داروهای کمیاب از داروخانه‌های نامعتبر اینترنتی

9. سخن پایانی

 

خرید اینترنتی داروهای کمیاب

بعضی از داروهای کمیاب، تنها در تعداد کمی از داروخانه‌ها وجود دارند. در نتیجه برای تهیه آنها باید ساعت‌ها یا روزها در حال جستجو در داروخانه‌های مختلف بود. یکی از مشکلات دیگری که در مورد داروهای کمیاب وجود دارد، این است که موجودی آنها به سرعت در داروخانه‌ها به اتمام می‌رسد و پروسه تامین آن کمی طول می‌کشد.

 

برای دست یافتن به داروهای کمیاب، مراجعه به تمامی داروخانه های سطح شهر ممکن نیست و در صورت امکان هم زمان بسیار زیادی را از بیماران می‌گیرد. با تاسیس داروخانه های اینترنتی، تهیه داروها مخصوصا داروهای کمیاب و خاص آسان‌تر شده است.

 

به چه داروهایی کمیاب گفته می‌شود؟

منظور از داروهای کمیاب، به محصولات دارویی درمانی گفته می‌شود، که برای درمان، پیشگیری و تشخیص بیماری‌های خاص به کار می‌روند و به غیر از این داروها، داروی دیگری برای درمان آن بیماری خاص وجود ندارد. اما به این معنا نیست که هر داروی کمیابی حتما دارویی خاص است. در نتیجه به هر دارویی که در شرایط کنونی به آسانی نتوان تهیه کرد، کمیاب می‌گویند.

داروهای مربوط به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های سرطان، سرطان کودکان، تالاسمی، بیماران پیوندی و دیابتی، پارکینسون، آسم، ام اس و بیماری‌های قلبی، داروهای بسیار کمیاب در مراکز دارویی کشور هستند.

این داروها ممکن است در داخل تولید شده باشند یا از خارج کشور وارد شوند. اما تهیه داروهای کمیاب خارجی نسبت به داروهای داخلی، مشکل‌تر است.

بیماری‌های خاص

حال این سوال مطرح می‌شود که چه بیماری‌هایی را بیماری خاص می‌گویند؟ به بیماری‌هایی که اکثر آنها ژنتیکی هستند و شرایط درمانی و پزشکی خاصی را می‌خواهند، بیماری‌های خاص می‌گویند. در حال حاضر 5000 نوع بیماری خاص تشخیص داده شده است.

بیماری‌های خاص، از نظر میزان شیوع، افراد کمی را درگیر می‌کنند و مزمن و پیش رونده هستند. ممکن است در کودکی یا بزرگسالی بروز کنند. برای اغلب این بیماری‌ها درمان خاصی وجود ندارد و فقط برای بالا بردن کیفیت زندگی بیمار، می‌توان از او مراقبت و بیماری او را کنترل کرد. در نتیجه برای درمان آنها باید شرایط خاصی در جامعه ایجاد شود.

 

با پیشرفت در زمینه کسب و کارهای اینترنتی و راه اندازی داروخانه‌های اینترنتی، کمک بسیاری به بیماران برای خرید اینترنتی داروهای کمیاب شده است. مخصوصا در خرید اینترنتی داروهای کمیاب خارجی. آنها دیگر مجبور نخواهند بود از خانه یا محل کار خود خارج شوند و مسیر طولانی را برای رسیدن به داروخانه طی کنند.

گاهی هم ممکن است بعد از مراجعه به داروخانه داروی آنها تمام شده باشد یا موجود نباشد. استفاده از داروخانه اینترنتی، گزینه ایده‌آلی برای سفارش و خرید نیازهای ضروری به حساب می‌آید. خرید از این داروخانه‌ها، مزایای بسیار زیادی دارد.

خرید اینترنتی داروهای کمیاب

 

مزایای تهیه داروهای کمیاب از طریق اینترنت نسبت به خرید حضوری

 • امکان تهیه دارو در زمان کوتاه:

اکثر اوقات، برای اطلاع از داروهای کمیاب و خاص در داروخانه‌ها، صف‌های طولانی وجود دارد. بسیاری از بیماران مجبور می‌شوند که مسافت طولانی را طی کنند تا داروی خود را از یک داروخانه مخصوص و یا از ناصر خسرو تهیه کنند. این کار برای اکثر افراد غیر ممکن است. مخصوصا برای بیمارانی که خودشان مجبور هستند که به دنبال تهیه داروهایشان باشند.

 • مقرون به صرفه بودن :

به خاطر کمیاب بودن برخی داروها در داروخانه‌ها، اکثر بیماران مجبور می‌شوند که برای تهیه این داروها به بازار سیاه مراجعه کنند. درحالی که بیشتر این بیماران شرایط اقتصادی مناسبی نیز ندارند، ولی به ناچار مجبور هستند هزینه‌های بسیاری را برای تهیه این داروها پرداخت کنند.

بنابراین خرید این داروها به صورت اینترنتی، موجب رفع این مشکل خواهد شد. همچنین مزیت دیگر آن این است که بیمار از قیمت دقیق دارو و شرکت سازنده آن اطلاع پیدا خواهد کرد.

 

 • حفظ سلامت و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها:

واگیری بیماری کرونا و سایر بیماری‌های ویروسی، آلودگی هوا و نگرانی‌ها در مورد مبتلا شدن به بیماری‌های تنفسی در میان مردم، از مشکلات خرید حضوری از داروخانه‌ها می‌باشد. از طرفی هم تهیه دارو برای بیماران اهمیت زیادی دارد.

یکی از مکان‌های پر رفت و آمد داروخانه‌ها هستند. بنابراین تهیه داروهای کمیاب برای بیماران، از طریق اینترنت بی‌خطر و سودمند است و از گسترش بیشتر بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. در تهیه داروی کمیاب به صورت اینترنتی، امکان استفاده از بیمه و نسخه آنلاین برای بیمار وجود دارد.

 • مشاوره رایگان

در خرید دارو کمیاب به صورت آنلاین، بیمار می‌تواند اطلاعات مربوط به داروهای خود را نظیر عوارض، تداخلات دارویی، نحوه مصرف و… را به صورت رایگان از کارشناس و دکتر داروساز داروخانه اینترنتی دریافت کند. همچنین می‌توان در قسمت نظرات دیگران، از تجربه دیگر بیماران در مصرف داروی مشابه استفاده کرد.

 

خرید اینترنتی داروهای کمیاب

مراحل خرید اینترنتی داروهای کمیاب

۱- نصب تیتک:

«تیتک TTAC»، سامانه ردیابی و رهگیری فرآورده‌های سلامت، شامل دارو و تجهیزات پزشکی می‌باشد. این سامانه، امکان ردیابی و تهیه داروها و تجهیزات مرتبط را در اختیار بیماران قرار می‌دهد.

 

بعد از نصب این سامانه بر روی موبایل یا تبلت خود، در قسمت داروهای کمیاب، نوع داروی مورد نظر را وارد کرده و موقعیت مکانی خود را انتخاب و به آسانی به لیست داروخانه‌هایی که طی چند روز یا ساعات اخیر داروی مورد نظر شما را خریداری کرده‌اند و موجود دارند، دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین مرکز پاسخگویی 190 نیز پاسخگوی تلفنی می‌باشد که به سوالاتی درباره داروها، مسمومیت ها جواب می‌دهد و همچنین راهنمایی‌های لازم و اطلاعاتی را که بیماران در خصوص داروهای کمیاب و تهیه آنها نیاز دراند، در اختیار می‌گذارند.

 

۲- سفارش داروی بدون نسخه:

پس از پیدا کردن داروخانه‌ای که داروی کمیاب مورد نظر را موجود دارد، به وبسایت این داروخانه اینترنتی که معتبر و دارای مجوزهای لازم است وارد شده و می‌توانید داروی بدون نسخه خود را سفارش دهید.

 

نام یا عکس داروی مورد نظر را با تعداد و دوز وارد می‌کنید و منتظر پیامک پذیرش از داروخانه می‌مانید. این پیامک شامل جزئیات قیمت و لینک پرداخت سفارش ثبت شده است.

۳-سفارش نسخه کاغذی یا الکترونیکی دارو:

وقتی که دارویی با نسخه کاغذی یا نسخه الکترونیکی دارید، از قسمت آپلود نسخه می‌توانید نسخه خود را ثبت کنید و سفارش دهید. در داروخانه اینترنتی سفارشات ثبت می‌شود و در اسرع وقت و بعد از پیامک تایید ارسال می‌شود. بنابراین در عرض چند دقیقه داروی خود را سفارش می‌دهید.

 

روند ثبت و سفارش داروی کمیاب در برخی داروخانه‌های اینترنتی اندکی با هم متفاوت است. اگر به وبسایت داروخانه اینترنتی مورد نظر خود وارد شوید و ثبت دارو را جستجو کنید، حتما اطلاعات کافی را از نحوه جستجو و ثبت دارو در اختیار شما قرار می‌دهند. در برخی از وبسایت‌ها، فیلم آموزشی نحوه ثبت سفارش دارو نیز وجود دارد.

 

 امکانات سامانه تیتک 

 • بررسی بارکد و UID برای مشاهده کاتالوگ و اطلاعات هر فرآورده دارویی یا غذایی بوسیله اسکن بارکد، با وارد کردن کد 20 رقمی UID.
 •  بررسی و کنترل اصالت دارو با استعلام کد 16 رقمی ثبت شده بر برچسب زرد رنگ اصالت.
 • کنترل لیست داروخانه های مجاز 31 استان کشور، که امکان مسیریابی و حمل و نقل با مترو و اتوبوس را به شما می‌دهد.
 • دسترسی به اطلاعات دارویی مجاز و رسمی کشور بر طبق فهرست دارویی ایران.
 • گزارش عوارض دارویی و تجهیزات پزشکی به کارشناسان سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت.
 • امکان ارسال گزارش‌های مردمی به وزارت بهداشت درباره تخلفات کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها.
 • پیدا کردن دارو در نزدیک‌ترین داروخانه محل سکونت از طریق این سامانه.

 

نکاتی را که بیماران در مورد خرید اینترنتی داروهای کمیاب باید بدانند:

 • همه نسخه‌های دارویی که در وبسایت داروخانه اینترنتی ثبت می‌شوند، بوسیله مسئول فنی داروخانه، بررسی می‌شوند و سپس نسخه‌پیچی خواهند شد.
 • در برخی از داروخانه‌های اینترنتی، اگر داروی کمیاب مورد نظر بیمار را موجود نداشته باشند، سعی می‌کنند که داروی بیمار را از داروخانه‌های معتبر دیگر  جستجو  کرده و دارو را در زمان کوتاهی ارسال کنند.
 • قیمت دارو های کمیاب در خرید از داروخانه‌های اینترنتی، با قیمتی که بیمار در خرید حضوری از داروخانه‌ها دارد، تفاوتی نخواهد داشت. پس از اینکه دارو ثبت سفارش می‌شود، در زمان بسیار کوتاهی فرد نسخه خود را در مکانی که درخواست کرده‌ است، دریافت خواهد کرد.
 •  هر دارویی، قبل از ارسال به بیمار، توسط کارشناس داروخانه بررسی می‌شوند و سپس ارسال خواهند شد. داروخانه، تمام سفارشات دارویی که در وبسایت به ثبت رسیده است را در کوتاه‌ترین زمان پذیرش و ارسال می‌شود.

 

خرید اینترنتی داروهای کمیاب

معایب خرید اینترنتی داروهای کمیاب از داروخانه‌های نامعتبر اینترنتی

خرید داروهای کمیاب به صورت اینترنتی، در کنار مزایای فراوانی که دارد، معایبی نیز دارد. زیرا ممکن است که این داروها تقلبی باشند و گاهی منجر به مرگ بیمار شود. برخی از این معایب شامل موارد زیر می‌باشد:

 •  بیماران داروهای کمیابی که به صورت اینترنتی از سایت‌های غیر معتبر خریداری می‌کنند، این امکان وجود دارد که تاریخ مصرف آنها منقضی شده باشد و کیفیت آن کنترل نشده و مورد آزمایش دقیق قرار نگرفته باشند.
 • این دارو ها ممکن است جعلی و تقلبی باشند.
 • معمولا دارو‌های کمیابی که به صورت اینترنتی به فروش می‌رسند، گارانتی کیفیت ندارند. همچنین مواد تشکیل دهنده آنها نیز حتی ممکن است غیرقانونی و سمی باشند.
 • همچنین این داروها معمولاً برچسب نحوه مصرف دارو را ندارند.
 • داروخانه‌های اینترنتی نامعتبر، معمولا اطلاعات قابل اطمینانی را در اختیار بیماران قرار نمی‌دهند.
 • نحوه نگهداری و حمل و نقل این داروها ممکن است مناسب نباشد و در نتیجه فاسد و معیوب باشند.
 • به دلیل اینکه توسط پزشک تجویز نشده است، ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد و برای بیمار مشکلاتی ایجاد کند.

 

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد، در خرید داروهای کمیاب به صورت اینترنتی، باید توجه زیادی داشته باشیم که این داروها را از وبسایت‌های داروخانه‌های معتبری که دارای مجوزهای لازم هستند خریداری کنیم. زیرا علاوه بر اینکه پول خود را از دست می‌دهیم، سلامت بیمار هم به خطر می‌افتد.

 

شما می‌توانید برای جستجوی داروهای کمیاب خود به وبسایت  داروخانه های بزرگ اینترنتی ایران مراجعه کنید و با اطمینان و در زمان کوتاهی داروهای خود را تهیه کنید.

لطفا نظرات خود را در بخش نظرات سایت داروخانه اینترنتی دارشید ارسال نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *